Wpisy z 27 mar 2007

Odcinek 37: Ewa Kujawska „Dom Małgorzaty”, Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”

Jeżeli można klasyfikować literaturę na podstawie płci autora, to dzisiejszy odcinek jest o dwóch udanych książkach z nurtu literatury kobiecej. Obie powieści dotykają tak gorącego tematu, jak imigracja i przesiedlenia. W tej Glosie o debiucie Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” i o debiucie Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”.

Dom Małgorzaty - okładkaW książce Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” centralne miejsce zajmuje budynek zbudowany w niemieckim miasteczku przez solidnego Fritza. Ten dom dawał nie tylko schronienie, ale był też mikrokosmosem, który gościł w swoich wnętrzach dramaty: nie te sceniczne, ale życiowe. Hildegard Bauske mieszkała w nim z mężem, wspomnianym Fritzem i dwoma synami. Tak, to właśnie Hildegarda mieszkała ze swoim mężem i synami, a nie mąż z żoną czy dzieci z rodzicami. W powieści Kujawskiej najważniejsza jest właśnie kobieta. I to nie jedna, bo miejsce Hildegardy w pewnym momencie zajmuje Małgorzata. Dlaczego? Posłuchajcie.

Gdybym ci kiedyś powiedziała - okładka„Gdybym ci kiedyś powiedziała”, debiut powieściowy Judy Budnitz, to nietypowa opowieść o przybyciu do Ameryki. Przypomina baśń pełną symboli, niewytłumaczalnych zjawisk, czasem nawet księżniczek z bajki. Urodzona na początku XX wieku w Europie Ilana w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie może żyć ze swoją nadopiekuńczą matką. Ucieka z wioski, której nigdy nie opuszczała. Bezwiednie obiera kierunek zachodni, dowiadując się po drodze, że gdzieś za wodą jest nowy kontynent, na którym może zacząć wszystko od początku. Po drodze spotyka kobiety, które jej pomagają i mężczyzn, którzy ją wykorzystują. Wreszcie trafia na Shmuela, który zabiera ją na statek do Ameryki zamiast swojej siostry. Tej książki właściwie powinno się słuchać. Brzmi ona jak gawęda siwej kobiety, która przy ogniu w kominie i nad kubełkiem tajemniczych ziół opowiada fantastyczną historię swojego życia. A więc posłuchajcie – nie książki, ale 37 odcinka podkastu Glosa.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa37.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o kobiecych nowościach.

Ewa Kujawska, „Dom Małgorzaty”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.
Judy Budnitz, „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.

2 komentarze 27 marca, 2007Kalendarz

marzec 2007
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Starsze wpisy