Wpisy z luty 2007

Odcinek 32: Anna Funder „Stasiland”

Stasiland - okładka„Stasiland” to reportaż australijskiej dziennikarki Anny Funder o ludziach z byłej NRD. Autorka podczas jednej z wizyt w Berlinie natknęła się na Miriam Weber, której jako nastolatce prawie udało się uciec z Berlina Wschodniego. Anna Funder zdecydowała się więc przyjechać na dłużej do Berlina, gdzie zaczęła na pół etatu pracę w berlińskiej telewizji. O tym, że NRD jest ciekawym materiałem na książkę, upewnił ją jej berliński szef, który na wieść o tym, że Anna chce zająć się Wschodnimi Niemcami, powiedział: „Zrozum, że tymi ludźmi naprawdę nikt się nie interesuje. Tak to właśnie jest. Tutaj nie ma ciekawych ludzi. Byli zacofani i biedni, a ta ich cała Stasi… To takie… nieprzyjemne i krępujące”.

W tym odcinku do wygrania jest omawiana książka. Słuchajcie uważnie!

Strona wydawnictwa Cyklady: www.cyklady.com.pl.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa32.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Stasiland”.

Anna Funder, „Stasiland”, Cyklady, Warszawa 2007.

Jest 1 komentarz 28 lutego, 2007

Rozwiązanie konkursu z 29 odcinka Glosy

W piątek zakończył się konkurs z 29 odcinka „Glosy – podkastu o nowych książkach”. Tym razem dostałem jeszcze więcej poprawnych odpowiedzi: aż 28. Do rozdania miałem dwa egzemplarze zbioru reportaży „Obwód głowy” Włodzimierza Nowaka ufundowane przez Wydawnictwo Czarne. Książki otrzymują Łukasz z Gdyni i Bartosz z Buku. Gratuluję! Książki prześlę pocztą.

Skomentuj 18 lutego, 2007

Odcinek 30: Ignacy Karpowicz „Cud”, Didier van Cauwelaert „Po życiu”

Cud - okładkaW tym odcinku mówię o dwóch książkach z trupem: „Cud” Ignacego Karpowicza i „Po życiu” Didiera van Cauwelaerta. Obie powieści opierają się na podobnym koncepcie: główny bohater umiera zanim przewrócimy pierwszą stronę. W „Cudzie” jest to pretekstem do rozwoju związku emocjonalnego. Tak, tak – związku z trupem. Zakochuje się w nim lekarka Anna, która ciało denata przewozi do szpitala. A w „Po życiu” śmierć głównego bohatera służy prezentacji całego wachlarza małomiasteczkowych osobowości i intryg.

Po życiu - okładkaKsiążka Karpowicza jest niestety nierówna, męczą pseudobiblijne wstawki i dygresje, choć nie można jej zarzucić braku trafnych spostrzeżeń o znanej nam z życia Polsce. Za to van Cauwelaert pisze bez zarzutu, a jego obserwacja świata jest ironiczna i uniwersalna. Jeśli chcecie zająć się trupami, to bardziej polecam „Po życiu”, bo „Cud” nieco rozczarowuje.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa30.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książkach z trupami.

Ignacy Karpowicz, „Cud”, Czarne, Wołowiec 2007.
Didier van Cauwelaert, „Po życiu”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007.

Jest 1 komentarz 14 lutego, 2007

Odcinek 29: Włodzimierz Nowak „Obwód głowy”

Obwód głowy - okładkaWłodzimierz Nowak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, pisze reportaże o spotkaniach Polaków z Niemcami i Niemców z Polakami. Pomimo bliskości geograficznej, Polacy wciąż niewiele wiedzą o Niemcach, a Niemcy jeszcze mniej o Polakach. Reportaże Nowaka pomagają to zmienić. Świetne dziennikarstwo, ba – literatura!

W dzisiejszym odcinku „Glosy – podkastu o nowych książkach” konkurs – mam do rozdania dwa egzemplarze omawianej książki. Słuchajcie uważnie!

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa29.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Obwodzie Głowy”

Włodzimierz Nowak, „Obwód głowy”, Czarne, Wołowiec 2007.

2 komentarze 9 lutego, 2007

Rozwiązanie konkursu z 28 odcinka Glosy

Wczoraj zakończył się konkurs z 28 odcinka „Glosy – podkastu o nowych książkach”. Otrzymałem 23 poprawne odpowiedzi. Dziękuję wszystkim za udział w zabawie. Książkę „Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet” ufundowaną przez Wydawnictwo Iskry otrzymuje Remigiusz ze Szczecina. Gratuluję! Książkę prześlę pocztą.

Już dzisiaj po południu zamieszczę nowy odcinek Glosy, a w nim kolejny konkurs – tym razem do rozdania będę miał dwie książki Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”, wydane przez Wydawnictwo Czarne.

Skomentuj 9 lutego, 2007

Odcinek 28: M.A. Zawadzki „Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet”

Przewodnik zakochanych - okładkaStaroświecki „Przewodnik zakochanych” dzięki wydawnictwu Iskry znów ujrzał światło dzienne. To, co przed wiekiem było zbiorem rad udzielonych szukającemu żony młodemu mężczyźnie, dzisiaj bawi do łez. Opisany jest niezawodny sposób znalezienia stosownej kandydatki (warto bywać w domach, gdzie są panny), szczegółowo omówiona procedura składania oświadczyn (nie należy z tym zwlekać), wymienione korzyści z bycia narzeczonym (najpiękniejszy okres życia, bo po ślubie to już różnie bywa).

W dzisiejszym odcinku „Glosy – podkastu o nowych książkach” konkurs – do wygrania jest omawiana książka. Słuchajcie uważnie!

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa28.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o Przewodniku zakochanych

M.A. Zawadzki, „Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet”, Iskry, Warszawa 2007.

Jest 1 komentarz 3 lutego, 2007

Odcinek 27: Jan Góra „Z nogami za kaloryferem”

Z nogami za kaloryferem - okładkaCharyzmatyczny duszpasterz akademicki o. Jan Góra wydał książkę z felietonami, które publikuje w miesięczniku „W Drodze”. Teksty napisane są z werwą, bywają nieco egzaltowane, ale pokazują wielką pasję tego dominikanina. Pełno anegdot i przypowiastek, które nawet jeśli znane, z przyjemnością czyta się ponownie.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa27.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce o. Jana Góry

Jan W. Góra OP, „Z nogami za kaloryferem”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006.

Skomentuj 1 lutego, 2007Kalendarz

luty 2007
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Starsze wpisy