Wpisy z maj 2007
Dziadek w Wehrmachcie to nie tylko sprawa Donalda Tuska. W reportażu „Dziadek w Wehrmachcie” Barbara Szczepuła pisze o dziesiątkach Polakach wcielanych siłą do nazistowskiej armii. Przedstawia dokumenty, cytuje fragmenty wspomnień, przytacza rodzinne historie i stojące za nimi tragedie. Szczepuła pokazuje, że na Pomorzu dziadek w Wehrmachcie nie oznaczał pójścia na współpracę z najeźdźcą. Na tych ziemiach, gdzie przez wieki polskość ścierała się z potęgą pruską, okupanci nader łatwo uznali Kaszubów za Niemców, których można wcielić do Wehrmachtu. A ci szli na front z pieśnią „Boże coś Polskę” na ustach.
Świetny reportaż otwierający oczy osobom niewrażliwym na niuanse historii i ludzkie losy.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa47.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Dziadku w Wehrmachcie”.
Barbara Szczepuła, „Dziadek w Wehrmachcie”, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 31 maja, 2007
Tomas Venclova, litewski poeta, eseista i tłumacz napisał świetną książkę o Wilnie pt. „Opisać Wilno”, wydaną przez Zeszyty Literackie. To najwyższych lotów eseje o ludziach, którzy tworzyli to miasto od legendarnego założyciela Wilna Giedymina do czołowego opozycjonisty u zmierzchu ZSRR, Vytautasa Landsbergisa.
Tomas Venclova mówi: „Historia kultury Wilna to rzecz zupełnie niesamowita, bo tych kultur jest tam dużo. Napisałem więc historię kultury Wilna, w której jest mowa jest o architekturze, ale głównie chyba o ludziach wileńskich”.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa46.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o Wilnie.
Tomas Venclova, „Opisać Wilno”, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2006.
Podcast: Play in new window | Download
Jest 1 komentarz 14 maja, 2007
Jeżeli Kraków kojarzy ci się tylko z kościołem mariackim, Wawelem i lajkonikiem, to najwyższy czas to zmienić. Od kilku dni w sprzedaży jest „KRK. Książka o Krakowie” wydana przez Znak. Dwudziestu krakusów opowiada o swoim mieście, które ich zdaniem przez ostatnich kilka lat stało się nowoczesnym, pulsującym ośrodkiem zrywającym ze skostniałą tradycją.
W książce rzadko wspomina się zapyziały Krakówek, tu jest mowa o mieście – chyba nieco na wyrost nazwanym metropolią – XXI wieku. Mieście, które marzy na przykład o tym, żeby dzielnica Kazimierz w niczym nie ustępowała londyńskiemu Soho i berlińskiemu Kreuzbergowi.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa45.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o KRK.
Magdalena Kursa, Rafał Romanowski, „KRK. Książka o Krakowie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 11 maja, 2007
Równo dwa tygodnie mieliście, aby zareagować na konkurs z 41 odcinka podkastu Glosa. Na pytanie o debiut powieściowy Katarzyny Sowuli poprawnie odpowiedziało osiem osób. Chodzi oczywiście o książkę „Fototerapia”, wydaną w 2004 roku. Dodam jeszcze, że zdjęcia zamieszczone w powieści wykonała Małgorzata Sałyga. Nagroda w konkursie – nowa książka Sowuli „Zero osiemset” – powędruje do Grażyny z Grójca Wielkiego. Gratuluję! Książkę prześlę pocztą.
Skomentuj 2 maja, 2007