Wpisy z maj 2007

Odcinek 47: Barbara Szczepuła „Dziadek w Wehrmachcie”

Dziadek w Wehrmachcie - okładkaDziadek w Wehrmachcie to nie tylko sprawa Donalda Tuska. W reportażu „Dziadek w Wehrmachcie” Barbara Szczepuła pisze o dziesiątkach Polakach wcielanych siłą do nazistowskiej armii. Przedstawia dokumenty, cytuje fragmenty wspomnień, przytacza rodzinne historie i stojące za nimi tragedie. Szczepuła pokazuje, że na Pomorzu dziadek w Wehrmachcie nie oznaczał pójścia na współpracę z najeźdźcą. Na tych ziemiach, gdzie przez wieki polskość ścierała się z potęgą pruską, okupanci nader łatwo uznali Kaszubów za Niemców, których można wcielić do Wehrmachtu. A ci szli na front z pieśnią „Boże coś Polskę” na ustach.

Świetny reportaż otwierający oczy osobom niewrażliwym na niuanse historii i ludzkie losy.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa47.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Dziadku w Wehrmachcie”.

Barbara Szczepuła, „Dziadek w Wehrmachcie”, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2007.

Skomentuj 31 maja, 2007

Odcinek 46: Tomas Venclova „Opisać Wilno”

Opisać Wilno - okładkaTomas Venclova, litewski poeta, eseista i tłumacz napisał świetną książkę o Wilnie pt. „Opisać Wilno”, wydaną przez Zeszyty Literackie. To najwyższych lotów eseje o ludziach, którzy tworzyli to miasto od legendarnego założyciela Wilna Giedymina do czołowego opozycjonisty u zmierzchu ZSRR, Vytautasa Landsbergisa.

Tomas Venclova mówi: „Historia kultury Wilna to rzecz zupełnie niesamowita, bo tych kultur jest tam dużo. Napisałem więc historię kultury Wilna, w której jest mowa jest o architekturze, ale głównie chyba o ludziach wileńskich”.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa46.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o Wilnie.

Tomas Venclova, „Opisać Wilno”, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa 2006.

Jest 1 komentarz 14 maja, 2007

Odcinek 45: Magdalena Kursa, Rafał Romanowski „KRK. Książka o Krakowie”

KRK - okładkaJeżeli Kraków kojarzy ci się tylko z kościołem mariackim, Wawelem i lajkonikiem, to najwyższy czas to zmienić. Od kilku dni w sprzedaży jest „KRK. Książka o Krakowie” wydana przez Znak. Dwudziestu krakusów opowiada o swoim mieście, które ich zdaniem przez ostatnich kilka lat stało się nowoczesnym, pulsującym ośrodkiem zrywającym ze skostniałą tradycją.

W książce rzadko wspomina się zapyziały Krakówek, tu jest mowa o mieście – chyba nieco na wyrost nazwanym metropolią – XXI wieku. Mieście, które marzy na przykład o tym, żeby dzielnica Kazimierz w niczym nie ustępowała londyńskiemu Soho i berlińskiemu Kreuzbergowi.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa45.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o KRK.

Magdalena Kursa, Rafał Romanowski, „KRK. Książka o Krakowie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.

Skomentuj 11 maja, 2007

Rozwiązanie konkursu z 41 odcinka Glosy

Równo dwa tygodnie mieliście, aby zareagować na konkurs z 41 odcinka podkastu Glosa. Na pytanie o debiut powieściowy Katarzyny Sowuli poprawnie odpowiedziało osiem osób. Chodzi oczywiście o książkę „Fototerapia”, wydaną w 2004 roku. Dodam jeszcze, że zdjęcia zamieszczone w powieści wykonała Małgorzata Sałyga. Nagroda w konkursie – nowa książka Sowuli „Zero osiemset” – powędruje do Grażyny z Grójca Wielkiego. Gratuluję! Książkę prześlę pocztą.

Skomentuj 2 maja, 2007Kalendarz

maj 2007
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Starsze wpisy