Wpisy z wrzesień 2007

Odcinek 55: Jeremy Paxman „Anglicy. Opis przypadku”

Anglicy. Opis przypadku - okładkaCzym Anglicy różnią się od Brytyjczyków? Dlaczego Kościół anglikański ma znaczenie w sferze publicznej, ale nie w prywatnym życiu swoich wiernych? Jaki jest ideał Anglika? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Jeremy Paxman, dziennikarz i publicysta, w książce „Anglicy. Opis przypadku”.

Książkę zaliczyć można by do nurtu „gorącej socjologii” czy „publicystyki socjologicznej”. Autor nie stara się spełnić kryteriów naukowych socjologii, ale z pasją pisze o tym, co obserwuje na co dzień. Książka Paxmana jest świetnym wprowadzeniem do dalszych lektur o Anglikach i innych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Jeremy Paxman to barwna postać – zobaczcie jego niekonwencjonalne prognozy pogody czy narzekanie na „żałosnych wydawców”.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa55.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Anglicy. Opisz przypadku”.

Jeremy Paxman, „Anglicy. Opis przypadku”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2007.

Skomentuj 26 września, 2007

Odcinek 54: Wiesław Godzic „Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów”

Znani z tego, że są znani - okładkaSkąd na okładkach tysięcy kolorowych magazynów o życiu i sprawach z życia wziętych wzięła się Paris Hilton? Ano stąd, że idealnie łączy próżne życie wyższych sfer z przyziemnymi problemami przeciętnego człowieka – twierdzi prof. Wiesław Godzic. Bywa na imprezach z truskawkami, szampanem i Britney Spears, a zaraz potem ląduje w więzieniu. Również nasze rodzime gwiazdki szybko się uczą: Michał Wiśniewski i Doda może nie uprawiali jeszcze seksu przed kamerą, ale w rolę bohaterów popkultury wpisali się doskonale.

Medioznawca w książce „Znani z tego, że są znani” pokazuje, że nie ma co lamentować nad oddaniem kultury w ręce sezonowych gwiazdek. Co prawda celebryta nie jest wielkim człowiekiem, a jedynie głośnym nazwiskiem, ale może zaktywizować masy do pozytywnych działań. Takich choćby jak wysłanie SMS-a na cel charytatywny.

Godzic twierdzi, że celebryci tworzą nową sferę publiczną, reprezentując przeciętnego Kowalskiego przed establishmentem. Autor tej opasłej książki sugeruje więc, żeby to intelektualiści zaczęli celebrytów wykorzystywać. Brzmi to nieco groźnie, zwłaszcza że Godzic książkę dedykuje naszym nieporadnym medialnie politykom.

Omówienie opublikowane w „Życiu Warszawy” z 20.06.2007

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa54.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Znani z tego, że są znani”.

Wiesław Godzic, „Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów”, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007.

Jest 1 komentarz 16 września, 2007

Odcinek 53: Jacques Le Goff „Historia i pamięć”

Historia i pamięć - okładkaW książce Jacquesa Le Goffa „Historia i pamięć” autor pokazuje, jaki wpływ na historię ma teraźniejszość, odkrywa naukowe techniki manipulowania przeszłością, pisze wreszcie o szalenie modnym w ostatnim czasie pojęciu: pamięci społecznej. Pamięć społeczna, a więc najogólniej mówiąc to, co ludzie pamiętają o historii, jest bardzo zmienna i poddaje się naciskom władzy, ale też dziennikarzy czy działaczy społecznych. Dlaczego tak się dzieje i kto ma w tym interes – między innymi o tym Le Goff pisze w swojej książce.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa53.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Historia i pamięć”.

Jacques Le Goff, „Historia i pamięć”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007.

Skomentuj 9 września, 2007



Kalendarz

wrzesień 2007
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starsze wpisy