Odcinek 37: Ewa Kujawska „Dom Małgorzaty”, Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”

27 mar 2007

Jeżeli można klasyfikować literaturę na podstawie płci autora, to dzisiejszy odcinek jest o dwóch udanych książkach z nurtu literatury kobiecej. Obie powieści dotykają tak gorącego tematu, jak imigracja i przesiedlenia. W tej Glosie o debiucie Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” i o debiucie Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”.

Dom Małgorzaty - okładkaW książce Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” centralne miejsce zajmuje budynek zbudowany w niemieckim miasteczku przez solidnego Fritza. Ten dom dawał nie tylko schronienie, ale był też mikrokosmosem, który gościł w swoich wnętrzach dramaty: nie te sceniczne, ale życiowe. Hildegard Bauske mieszkała w nim z mężem, wspomnianym Fritzem i dwoma synami. Tak, to właśnie Hildegarda mieszkała ze swoim mężem i synami, a nie mąż z żoną czy dzieci z rodzicami. W powieści Kujawskiej najważniejsza jest właśnie kobieta. I to nie jedna, bo miejsce Hildegardy w pewnym momencie zajmuje Małgorzata. Dlaczego? Posłuchajcie.

Gdybym ci kiedyś powiedziała - okładka„Gdybym ci kiedyś powiedziała”, debiut powieściowy Judy Budnitz, to nietypowa opowieść o przybyciu do Ameryki. Przypomina baśń pełną symboli, niewytłumaczalnych zjawisk, czasem nawet księżniczek z bajki. Urodzona na początku XX wieku w Europie Ilana w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie może żyć ze swoją nadopiekuńczą matką. Ucieka z wioski, której nigdy nie opuszczała. Bezwiednie obiera kierunek zachodni, dowiadując się po drodze, że gdzieś za wodą jest nowy kontynent, na którym może zacząć wszystko od początku. Po drodze spotyka kobiety, które jej pomagają i mężczyzn, którzy ją wykorzystują. Wreszcie trafia na Shmuela, który zabiera ją na statek do Ameryki zamiast swojej siostry. Tej książki właściwie powinno się słuchać. Brzmi ona jak gawęda siwej kobiety, która przy ogniu w kominie i nad kubełkiem tajemniczych ziół opowiada fantastyczną historię swojego życia. A więc posłuchajcie – nie książki, ale 37 odcinka podkastu Glosa.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa37.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o kobiecych nowościach.

Ewa Kujawska, „Dom Małgorzaty”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.
Judy Budnitz, „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.

Kategoria: Bez kategorii

2 komentarze Napisz swój

  • 1. jarek  |  15 kwi 2007 o 20:09

    Dom Małgorzaty – nie bardzo
    Judy Budnitz – biję brawa i chylę czoło

  • 2. Glosa - podkast o nowych &hellip  |  21 sie 2007 o 22:47

    […] Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu zakończą się 3 września, a werdykt jury poznamy na przełomie roku. Czekam z niecierpliwością, bo dzięki konkursowi udało się dotychczas wesprzeć wydanie książek kilku znaczących autorów, takich jak Andrzej Stasiuk, Magda Tulli, Stefan Chwin, czy Mikołaj Łoziński. Jedną z ostatnich laureatek była Ewa Kujawska, o której mówiłem w 37 odcinku Glosy. […]

Napisz komentarz

Wymagany

Nie jest publikowany

Dozwolone tagi HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nawiąż do wpisu  |  śledź komentarze przez RSSOstatnie wpisy

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Starsze wpisy