Wpisy z czerwiec 2006

Epizod 7: Augustus Y. Napier, Carl Whitaker „Rodzinna karuzela”

Rodzinna karuzela Książka „Rodzinna karuzela” ma spełnić dwa zadania: pomóc rodzinom w rozwiązywaniu konfliktów oraz promować terapie rodzinne. Pierwszy cel streścić można w zaleceniu, żeby w rodzinach rozmawiać ze sobą otwarcie o wszystkim, dopuszczając do ostrej wymiany zdań czy nawet kłótni. Zdaniem terapeutów jest to lepsze niż tłumienie gniewu i odkładanie rozwiązywania problemów na później. A jeśli to się nie uda, to trzeba skorzystać z drugiego podstawowego zalecenia książki: szybko rozpocząć terapię z udziałem całej rodziny.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa07.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku siódmy epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Augustus Y. Napier, Carl Whitaker, „Rodzinna karuzela”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.

Skomentuj 24 czerwca, 2006

Epizod 6: Jonathan Riley-Smith (red.) „Historia krucjat”

Historia krucjat Idziemy na wojnę. Ale nie do Iraku czy Iranu, tylko na wojnę z brakiem wiedzy o zbrojnych działaniach, które toczyły się w Europie i na Bliskim Wschodzie kilka wieków lat temu. Mowa będzie o zmaganiach kryjących się pod złowieszczą nazwą „krucjaty”.

Większość chrześcijan nie wie, co zrobić z krucjatami, podobnie jak nie potrafi wytłumaczyć się z inkwizycji. Słyszeli, że ma to coś wspólnego z „ciemnymi kartami historii Kościoła”, cokolwiek to oględne stwierdzenie miałoby znaczyć i intuicyjnie przypuszczają, że sprawa może dotyczyć współczesnych katolików. Czy zatem sięgać już po urnę z popiołem, żeby posypywać sobie głowę, czy przeciwnie: prać białe szaty niewinności? Najlepiej się poinformować.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa06.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku szósty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

„Historia krucjat” pod redakcją Jonathana Riley-Smitha, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2005.

Skomentuj 16 czerwca, 2006

Epizod 5: Dinesh D’Souza „Listy do młodego konserwatysty”

Listy do młodego konserwatystyW co powinien wierzyć konserwatysta? W ułomność natury ludzkiej, technokapitalizm oraz wyższość prywatnego samochodu nad komunikacją publiczną. Dowody przedstawia w książce „Listy do młodego konserwatysty” Dinesh D’Souza, mózg amerykańskich republikanów.

Książkę czyta się doskonale, choć pewnym problemem może być fakt, że pojęcia „konserwatyzm” i „liberalizm” znaczą w Stanach zgoła co innego niż w Europie, a już zwłaszcza w Polsce. Czytelnik może z przerażeniem stwierdzić, że amerykańskiemu konserwatyzmowi wcale nie jest daleko do libertarianizmu, a liberalizm w wydaniu rodem z USA to nic innego jak europejska lewica. Żeby więc wyciągnąć jakąkolwiek lekcję z książki D’Souza, trzeba albo nie przywiązywać wagi do używanych w niej kategorii, albo przyjąć amerykańską siatkę pojęć odnoszących się do światopoglądu.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa05.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku piąty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Dinesh D’Souza, „Listy do młodego konserwatysty”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006.

Skomentuj 4 czerwca, 2006



Kalendarz

czerwiec 2006
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starsze wpisy