Wpisy z sierpień 2007
Jeżeli jesteś młodym autorem lub autorką i planujesz wydać pierwszą książkę, to koniecznie posłuchaj tego odcinka podkastu Glosa. Powiem o konkursie „Promocja najnowszej literatury Polskiej”, organizowanym przez Fundację Kultury.
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu zakończą się 3 września, a werdykt jury poznamy na przełomie roku. Czekam z niecierpliwością, bo dzięki konkursowi udało się dotychczas wesprzeć wydanie książek kilku znaczących autorów, takich jak Andrzej Stasiuk, Magda Tulli, Stefan Chwin, czy Mikołaj Łoziński. Jedną z ostatnich laureatek była Ewa Kujawska, o której mówiłem w 37 odcinku Glosy.
Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.fundacjakultury.pl.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa52.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o konkursie Fundacji Kultury.
Podcast: Play in new window | Download
Jest 1 komentarz 21 sierpnia, 2007
Dla osób ceniących niezależność polecam dzisiaj serię przewodników wydawnictwa Bezdroża, które poprowadzą nas po nieznanych krajach dużo lepiej niż niejeden tubylec. Przewodniki te w ostatnich kilku lat stały się klasykiem dla podróżników omijających szerokim łukiem wycieczki zorganizowane.
W kategorii przewodniki turystyczne „Bezdroża” od trzech lat niezmiennie dostają „Złoty laur konsumenta” i deklasują podobne publikacje wydawane przez wielkie międzynarodowe koncerny. Myślę, że tym bardziej przed podróżą warto zaopatrzyć się właśnie w te przewodniki.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa51.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o przewodnikach Bezdroży.
Łukasz Galusek, Michał Jurecki, Alexandru Dumitru, „Mozaika w żywych kolorach. Przewodnik Rumunia oraz Mołdowa”, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 17 sierpnia, 2007
Wojciech Orliński, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i autor opowiadań fantastycznych na prawie 300 stronach zaprezentował pakiet informacji o Stanisławie Lemie. Lem często pisał zabawnym i kpiarskim językiem i to samo powiedzieć można o książce Orlińskiego. Hasła są zwięzłe, naszpikowane informacjami, a mimo to czyta się je jak felietony, a nie definicje z encyklopedii PWN. Orliński nie jest oczywiście w stanie powiedzieć o Lemie wszystkiego – wbrew temu, co przewrotnie napisano na okładce książki. Ale bardzo skutecznie zachęca do sięgnięcia po twórczość zmarłego rok temu pisarza.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa50.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Co to są sepulki?”.
Wojciech Orliński, „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Jest 1 komentarz 13 sierpnia, 2007