Podcast czy podkast?

24 maj 2006

W toku przygotowań do startu „Glosy – podkastu o nowych książkach” zastanawiałem się, jakiej formy używać: „podcast” czy „podkast”? Chodziło mi nie tyle o formę mianownika, bo tutaj skłonny byłem pozostać przy wersji anglojęzycznej. Bardziej zastanawiała mnie odmiana przez inne przypadki. Wysłałem więc zapytanie do Poradni Językowej PWN. Oto, co otrzymałem w odpowiedzi:

„Wyraz podcast rzeczywiście jest odmieniany zgodnie z zasadami polskiej gramatyki, w związku z czym spotyka się zapisy podcastu, podkaście i podobne. Polonizacja tego wyrazu zaszła już daleko, a do pełnego i konsekwentnego spolszczenia brakuje tylko zastąpienia znaku c literą k. Ten proces już się dokonuje, bo Google odnajduje kilkaset tekstów, w których taki zapis się pojawia. Co prawda zwykle w mianowniku, ale upowszechnienie się zapisu w pełni spolszczonego to – moim zdaniem – tylko kwestia czasu.

Jeśli jednak decydujemy się na pełne spolszczenie tego wyrazu, należałoby stosować konsekwentnie zapis podkast we wszystkich przypadkach gramatycznych”.

– Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

Zatem ja zdecydowałem się konsekwentnie używać całkowicie spolszczonej wersji, również w mianowniku.

Kategoria: Bez kategorii

2 komentarze Napisz swój

  • 1. Martin  |  9 cze 2006 o 23:50

    Jako jeden z pionierów podcastingu w Polsce, a zarazem szlachcic polski stwierdzam, że wyraz „podkast” po pełnym spolszczeniu wygląda głupio. Jest to argument mało naukowy, co prawda, ale podejrzewam, że ma mimo wszystko dużą wagę.

  • 2. Paweł Adam Piotrowicz  |  11 cze 2006 o 14:30

    To prawda, wygląda głupio, ale z drugiej strony używam spolszczonej wersji takich słów jak „lancz” czy „dżingiel”. Dlaczego więc miałbym pisać „podcast”, a nie „podkast”?

Napisz komentarz

Wymagany

Nie jest publikowany

Dozwolone tagi HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nawiąż do wpisu  |  śledź komentarze przez RSSOstatnie wpisy

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Starsze wpisy