Odcinek 48: Szymon Hołownia „Tabletki z krzyżykiem”

7 cze 2007

Tabletki z krzyżykiem - okładkaPrzeciwbólowe tabletki z krzyżykiem wycofano ze sprzedaży, bo zawierały szkodliwą fenacetynę. Książkę Szymona Hołowni „Tabletki z krzyżykiem” wielu obrońców kościelnego status quo też chętnie widziałoby w zakładzie utylizacyjnym, bo autor rozprawia się z wygodnym, ale bezmyślnym rozumieniem wiary katolickiej.

Szymon Hołownia lubi powtarzać, że jego miejsce znajduje się przed drzwiami kościoła, gdzie stoi i zaprasza ludzi do wejścia. Gdy wszyscy z Hołownią na czele są już w środku, autor „Tabletek z krzyżykiem” zaczyna niemiłosiernie ganić zastaną tam rzeczywistość. Zastanawia się przykładowo, jakie wyobrażenie o niebiańskiej radości ma przeciętny uczestnik pasterki. Dochodzi do wniosku, że jedni czekają na wieczny orgazm, a inni godzą się na raj przypominający salę koncertową, w której rozbrzmiewają smętne kolędy w wykonaniu chórów anielskich.

– Nigdy nie przekroczę jednak granicy, za którą krytykowanie Kościoła będzie obrazoburcze, bo ja Kościół po prostu kocham – zastrzega Hołownia. Złożona w dowodzie miłości książka zachwyci zwolenników mówienia o religii językiem popkultury. Wywoła też lawinę oskarżeń o herezję, zwłaszcza w szeregach tych, którzy boją się stawiania pytań.

Omówienie opublikowane w „Życiu Warszawy” z 29.05.2007

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa48.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Tabletkach z krzyżykiem”.

Szymon Hołownia, „Tabletki z krzyżykiem”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.

Kategoria: Bez kategorii

Jest 1 komentarz Napisz swój

  • 1. Martysza  |  11 cze 2008 o 17:29

    Książka bardzo mi się podoba. Dzięki niej przemyślałam wiele rzeczy. Na wiele spraw związanych z kościołem spojrzałam z innej strony. Autor porusza wiele bardzo ciekwych tematów,gorąca polecam „Tabletki z krzyżykiem” moim znajomym.Naprawdę jest warta uwagi.

Napisz komentarz

Wymagany

Nie jest publikowany

Dozwolone tagi HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Nawiąż do wpisu  |  śledź komentarze przez RSSOstatnie wpisy

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Starsze wpisy