Wpisy z kategorii '1'

Odcinek 74: „W dżungli zabija się anioły”

W dżungli zabija się anioły. Opowieść o siostrze Dorothy Stang12 lutego 2005 roku w okolicy miejscowości Anapu w Dżungli Amazońskiej padło sześć strzałów. Strzały w obecności świadków oddało dwóch młodych, niezamaskowanych mężczyzn. Ich ofiarą była 73-letnia kobieta, która jeszcze poprzedniego wieczoru modliła się ze swoimi zabójcami. Ta kobieta to Dorothy Stang, amerykańska misjonarka, która w Brazylii spędziła trzydzieści dziewięć lat swojego życia. Dlaczego ta zakonnica zdecydowała się zamieszkać w niebezpiecznej dżungli, a w dodatku zaangażować się w obronę najbiedniejszych, aż wreszcie dosięgły ją strzały? O tym w dzisiejszym odcinku podkastu Glosa.

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „W dżungli zabija się anioły. Opowieść o siostrze Dorothy Stang”.

Binka Le Breton, „W dżungli zabija się anioły. Opowieść o siostrze Dorothy Stang”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2010.

2 komentarze 18 lutego, 2010

Odcinek 73: Ben Macintyre „Agent ZigZag”

Ben Macintyre. Agent ZigZag. Prawdziwa opowieść wojenna o Eddiem Chapmanie. Kochanek, zdrajca, bohater, szpieg„Agent ZigZag” dziennikarza Bena Macintyre’a to opowieść o podwójnym agencie niemiecko-brytyjskim z czasów drugiej wojny światowej. Miejscami aż trudno uwierzyć, że opisywana historia jest prawdą, a nie literacką fikcją.

Eddie Chapman notorycznie łamał prawo. Był członkiem niezwykle sprawnej grupy przestępczej, która wyspecjalizowała się we włamaniach do sejfów. Krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej został wtrącony do więzienia na wyspie Jersey. To zależne od Korony terytorium zajęte zostało przez hitlerowskie Niemcy 1 maja 1940 roku. Chapman stał się więźniem podległym Trzeciej Rzeszy.

Wtedy w jego głowie pojawił się pomysł, aby zaoferować okupantowi usługi szpiegowskie i w ten sposób wydostać się z celi. Propozycję Chapmana przyjęto. Jako szpieg „Fryc” został przeniesiony do okupowanej Francji, gdzie szkolili go najlepsi specjaliści Abwehry. Zrzucony z tajną misją na terytorium Wielkiej Brytanii pierwsze co zrobił, to złożył brytyjskiemu wywiadowi ofertę zostania podwójnym agentem. Z propozycji po pewnych wahaniach skorzystano i tak „Fryc” stał się brytyjskim agentem o kryptonimie „ZigZag”.

To dopiero początek historii, która niesamowicie wciąga, a którą z najmniejszymi szczegółami opisał Macintyre w swojej książce „Agent ZigZag. Prawdziwa opowieść wojenna o Eddiem Chapmanie. Kochanek, zdrajca, bohater, szpieg”.

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Agent ZigZag. Prawdziwa opowieść wojenna o Eddiem Chapmanie. Kochanek, zdrajca, bohater, szpieg” Bena Macintyre’a.

Ben Macintyre „Agent ZigZag. Prawdziwa opowieść wojenna o Eddiem Chapmanie. Kochanek, zdrajca, bohater, szpieg”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2010.

Jest 1 komentarz 7 lutego, 2010

Odcinek 72: Ireneusz Iredyński „Dzieła zebrane”

Ireneusz Iredyński. Dzieła zebraneDo krakowskiego Cricotu Krzysztof Pankiewicz przyprowadził kiedyś młodego mężczyznę, który zebranym na próbie aktorom przedstawił się jako Jan Kapusta. Przychodził tam kilka razy, początkowo nie wzbudzając zachwytu – wydaje się, że głównie z powodu pospolicie brzmiącego nazwiska. Któregoś dnia zaoferował jednej z aktorek odprowadzenie jej do domu. Zgodziła się, zachwyciła się nim, a z czasem zakochała. Ów Jan Kapusta naprawdę nazywał się Ireneusz Iredyński i właśnie zaczynał swoją pisarską karierę. Już wtedy konsekwentnie budował legendę swojej osoby.

W latach 60., gdy zaczął intensywnie tworzyć, był fenomenem nie mniejszym od Hłaski. W czasach zgrzebnej gomułkowszczyzny jego mikropowieść „Dzień oszusta” była wydarzeniem, które wstrząsnęło nawet rządzącą partią.

W dzisiejszym odcinku Glosy prezentacja pierwszego tomu dzieł zebranych Ireneusza Iredyńskiego.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa72_iredynski_dziela_zebrane.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o pierwszym tomie dzieł zebranych Ireneusza Iredyńskiego.

Ireneusz Iredyński, „Dzieła zebrane. Tom 1”, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2009.

Skomentuj 20 stycznia, 2010

Odcinek 71: „Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania”

Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwaniaNowy rok chcę zacząć prezentacją książki stricte politycznej. Powiem dzisiaj o książce „Rozrachunki i wyzwania” Ludwika Dorna, wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Amelię Łukasiak i Agnieszkę Rybak, od którego po prostu nie mogłem się oderwać. Siadłem i przeczytałem od deski do deski.

Dorn na ponad trzystu stronach opowiada o całej swojej karierze politycznej: począwszy od opozycji w czasach komunistycznych, poprzez pracę w kancelarii prezydenta Wałęsy aż po najwyższe stanowiska w państwie, które zajmował za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Z tych opowieści wyłania się obraz polityka rzadko spotykanego: skutecznego, lojalnego, odrzucającego sentymenty, a przy tym piekielnie inteligentnego i gruntownie wykształconego.

Wydawnictwo przygotowało stronę poświęconą książce. Ostrzegam jednak przed oglądaniem filmików promocyjnych – ich sztuczność jest powalająca.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa71_dorn_rozrachunki_wyzwania.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce Ludwika Dorna „Rozrachunki i wyzwania”.

Amelia Łukasiak, Ludwik Dorn, Agnieszka Rybak, „Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.

Skomentuj 6 stycznia, 2010

Odcinek 69: Szewach Weiss „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą”

My Żydzi. Między Izraelem a diasporą - okładkaDzisiaj polecam książkę Szewacha Weissa „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą” wydaną przez krakowskie wydawnictwo Austeria.

W zbiorze znajdziemy zarówno dłuższe teksty i wywiady, jak i krótkie komentarze, publikowane głównie na łamach „Rzeczpospolitej”. Weiss pisze szczerze, zauważa negatywne zjawiska występujące i w Polsce, i w Izraelu, ale skupia się na tym, co buduje jedność pomiędzy krajami.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa69.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą”.

Szewach Weiss, „My Żydzi – między Izraelem a diasporą”, Wydawnictwo Austeria, Kraków, Budapeszt 2009.

Skomentuj 26 maja, 2009



Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Starsze wpisy